facebook

Imię i nazwisko (wymagane)

Adres email (wymagane)

Temat

Treść wiadomości

Zdolność kredytowa

Definicja i ocena stanu zdolności kredytowej

Według polskiego prawa bankowego posiadanie przez podmiot tak rozumianej zdolności kredytowej jest warunkiem niezbędnym do uzyskania kredytu. W wyjątkowych sytuacjach banki mogą udzielić kredytu jednostce organizacyjnej nieposiadającej osobowości prawnej, osobie prawnej lub fizycznej nieposiadającej zdolności kredytowej, o ile przedłoży ona realny program uzdrowienia swojej sytuacji finansowej lub zgodzi się na ustanowienie szczególnego rodzaju zabezpieczenia. Oceny zdolności kredytowej banki dokonują samodzielnie i posiadają z reguły własne, stworzone w tym celu dedykowane metodyki oddzielne dla osób fizycznych, oddzielne dla przedsiębiorstw.

 

Ustawa z dnia 29 sierpnia 1997 roku – Prawo bankowe definiuje zdolność kredytową następująco: „Przez zdolność kredytową rozumie się zdolność do spłaty zaciągniętego kredytu wraz z odsetkami w terminach określonych w umowie”.

 

Badaniu zdolności kredytowej służy analiza kredytowa.

 

Czynniki wpływające na zdolność kredytową

Do najważniejszych czynników wpływających na zdolność kredytową zalicza się m.in.:

 • wysokość dochodów do dyspozycji osoby ubiegającej się o kredyt,
 • źródła oraz systematyczność uzyskiwania dochodów,
 • aktualne obciążenia i zobowiązania kredytowe,
 • rodzaj oraz wysokość kredytu,
 • okres kredytowania,
 • rodzaj rat (równe lub malejące),
 • dotychczasowa historia kredytowa,
 • wiek kredytobiorcy,
 • liczba osób w gospodarstwie domowym,
 • wysokość wkładu własnego,
 • dodatkowe zabezpieczenia (np. inna należąca do kredytobiorcy nieruchomość),
 • wiele innych.

Źródło: wikipedia.pl

 

Zdolność kredytowa w praktyce

W praktyce zdolność kredytowa wyliczana jest w bardzo różny sposób. Oczywiście banki przy ustalaniu zdolności kredytowej muszą działać według prawa bankowego oraz rekomendacjom wydawanych przez Komisję nadzoru finansowego, natomiast ten sam kredytobiorca, który nigdy nie uzyskałby kredytu ze względu na poziom czy też źródło swojego dochodu, w innym banku byłby przyjęty z „otwartymi rękami”. Jest to związane z tym na jakiego klienta nastawia się bank. Jedne banki nastawiają się na przeciętne gospodarstwa domowe z dwoma stabilnymi źródłami dochodów, inne zaś na bogatych biznesmenów.  To, że dany bank chętnie udzieli Wam kredytu nie oznacza, że powinniście akurat w tym banku z radością zaciągać zobowiązanie. Zawsze powinniście patrzeć na swoją kieszeń i czy jest to dla Was opłacalne pod względem choćby finansowym albo łatwego dostępu do obsługi.  Po decyzji pozytywnej bank już się wypowiedział, że macie zdolność kredytową i jesteście mile widziani jako jego klienci, potem czas na Waszą decyzję, a mianowicie, czy bank jest mile widziany jako Wasz długoletni współpracownik.

 

X

Strona korzysta z plikow cookies w celu realizacji uslug i zgodnie z Polityka plikow Cookies. Mozesz okreslic warunki przechowywania lub dostepu w Twojej przegladarce.

X

„Polecamy wszystkim zainteresowanym osobom współpracę z Panią Agatą Kotłowską. Dzięki jej profesjonalizmowi, poświęceniu czasu, wykonanym rozmowom telefonicznym, a także fachowym poradom, sprawnie i szybko przebrnęliśmy przez wszystkie formalności związane z zaciągnięciem kredytu hipotecznego i zakupem mieszkania.”

Z poważaniem Natalia i Piotr