facebook

Imię i nazwisko (wymagane)

Adres email (wymagane)

Temat

Treść wiadomości

Proces kredytowy

Jak wygląda procedura przyznawania kredytu mieszkaniowego

Zbadanie zdolności kredytowej

Zanim podejmiecie decyzję o zakupie mieszkania albo wybudowaniu domu ze środków kredytowych należy upewnić się, jaka wygląda Wasza zdolność kredytowa. Dzięki temu, będziemy mogli rozpocząć poszukiwanie nieruchomości albo budowę domu, albo na pewien czas odłożyć decyzję. Aby zbadać zdolność kredytową najczęściej udajecie się do dowolnej placówki „swojego” banku. Często niestety decyzja o spełnieniu marzeń jest powiązana z informacją jaką usłyszycie od doradcy pracującego w tej instytucji. Może się okazać, że nigdy nie znajdziecie się w banku, który ma dla Was lepszą propozycję, np. wyższą zdolność kredytową.

 

Pozytywna historia kredytowa

W momencie ubiegania się o kredyt, bank sprawdza Waszą historię kredytową w Biurze Informacji Kredytowej. W przypadku gdy Wasz wcześniejszy kredyt był regulowany z opóźnieniami, możecie mieć trudności  z uzyskaniem nowego kredytu. Jeśli nie mieliście również wcześniej żadnych zobowiązań, analityk kredytowy może również spojrzeć na Wasz wniosek kredytowy „nieprzychylnym okiem”. Co ciekawe instytucje finansowe różnie podchodzą do historii kredytowej, w której występowały opóźnienia. Niektóre nie zaakceptują opóźnień kilkudniowych a inne zaakceptują kilkutygodniowe. Jeśli uczciwie powiesz o swoich opóźnieniach, doradcy będzie łatwiej wybrać dla Ciebie rozwiązanie.

 

Wybór nieruchomości albo decyzja o rozpoczęciu budowy

Przystępując do poszukiwania mieszkania, warto sprawdzić każdą opcję. Mieszkanie z rynku wtórnego i pierwotnego, do remontu i wykończone. W przypadku rynku pierwotnego warto wziąć pod uwagę, że banki również indywidualnie podchodzą do każdej inwestycji i developera. Przy rozpoczęciu budowy banki również mają różne procedury. Jedne oczekują głównego wykonawcy na budowie inne zaś akceptują budowę domu systemem gospodarczym.

 

Promesa kredytowa

Przed podpisaniem umowy przedwstępnej warto jest wystąpić o wydanie promesy kredytowej. Taka promesa pozwala na zwiększenie szansy uzyskania kredytu. Tu banki również podchodzą indywidualnie. Niektóre wydają promesy za darmo inne za opłatą. Niektórym wystarczą Wasze dokumenty potwierdzające dochód inne zaś będą musiały mieć również komplet dokumentów dot. nieruchomości.

 

Porównanie kredytów bankowych

Teraz przyszła kolej na wybór najkorzystniejszego kredytu. Najczęstsze wybory klientów to:

 • iść do swojego banku i dla świętego spokoju nie porównywać innych ofert płacąc nadwyżkę dla banku przez 30 lat,
 • chodzić po bankach i analizować wszystkie koszty oraz obsługę,
 • korzystać z wyszukiwarek internetowych wśród, których często mogą być oferty opłacone i promowane przez banki,
 • iść do dobrego doradcy, który porówna dla Was oferty różnych banków pod kątem najważniejszych dla Was kryteriów.

 

Procesowanie wniosku

Po dokonaniu wyboru propozycji banku, w którym chcemy zaciągnąć kredyt, mamy do przejścia kilka kroków:

 1. Zebranie dokumentacji dotyczącej dochodów oraz nieruchomości
 2. Wypełnienie wniosków kredytowych z Doradcą
 3. Dokładne ułożenie dokumentów w sposób jaki oczekuje analityk
 4. Wysyłka dokumentów do analityków banku,
 5. Działanie ze strony doradcy w celu koordynowania kontaktu między analitykiem, rzeczoznawcami i klientem. Wyjaśnienie zapytań analityka,
 6. Uzyskanie decyzji kredytowej,
 7. Podpisanie umowy kredytowej,
 8. Spełnienie warunków do uruchomienia kredytu,
 9. Uruchomienie kredytu,
 10. Uzupełnienie dokumentów po uruchomieniu kredytu.

Procedura przyznania kredytu trwa od dwóch tygodni nawet do kilku miesięcy przy skomplikowanych sprawach. Dodatkowo warto wiedzieć, że procesowanie zależy również od szybkiego dostarczania dokumentów dla analityka, co oznacza, że jeśli są braki, zadaniem klienta jest je uzupełnić tak szybko jak to możliwe, a doradcy natychmiastowe dostarczenie do analityka.

Na tym etapie warto pamiętać, że oferty banków mogą się zmienić i składając wniosek do kilku banków, macie możliwość wyboru faktycznie najkorzystniejszej oferty. Składając jeden wniosek jesteście skazani na przychylność analityka.

 

Odbiór mieszkania lub rozpoczęcie budowy

Jeśli uruchomiliście już swój kredyt z powodzeniem możecie odebrać swoje mieszkanie albo rozpocząć budowę domu.

 

X

Strona korzysta z plikow cookies w celu realizacji uslug i zgodnie z Polityka plikow Cookies. Mozesz okreslic warunki przechowywania lub dostepu w Twojej przegladarce.

X

„Polecamy wszystkim zainteresowanym osobom współpracę z Panią Agatą Kotłowską. Dzięki jej profesjonalizmowi, poświęceniu czasu, wykonanym rozmowom telefonicznym, a także fachowym poradom, sprawnie i szybko przebrnęliśmy przez wszystkie formalności związane z zaciągnięciem kredytu hipotecznego i zakupem mieszkania.”

Z poważaniem Natalia i Piotr